شرح قوانين جمهوري اسلامي ايران
شرح قوانين جمهوري اسلامي ايران

طلاق غيابي ، طلاقي است كه در غياب يكي از زوجين از سوي دادگاه صادر مي شود. غايب بودن زوجين دو معنا دارد اول: همسر مفقود باشد دوم: بي اعتنا به ابلاغيه دادگاه باشد و يا ابلاغيه دادگاه را به شخصه تحويل نگرفته باشد. البته هر كدام چه طلاق از طرف زن باشد و چه طلاق از طرف مرد باشد شرايط خاص خود را دارند.

قبل توضيح درباره طلاق غيابي از طرف زن يا مرد، توضيحات مختصري درباره ي اوامر تاثير گذار بر اين موضوع و مطالبي كه نياز است تا با آن ها آشنا باشيد و به درك بهتر مطلب كمكتان كند خواهيم پرداخت.

راي غيابي يا طلاق غيابي چيست: اگر شكايت يا دادخواستي تنظيم گردد و طبق ماده 68 قانون مدني ابلاغيه هاي دادگاه را خوانده (كسي كه از او شكايت شده است يا دادخواست عليه او صادر گشته است)  به شخصه تحويل نگرفته باشد يا  با بي اعتنايي در جلسات دادگاه حاضر نشود.

در صورت صدور راي از سوي دادگاه، راي غيابي محسوب مي گردد. البته خوانده تا 20 روز با ارائه ي دلايل عدم حضور در دادگاه ميتواند درخواست واخواهي (در خواست رسيدگي دوباره به پروند) بدهد. راي غيابي در خصوص پرونده طلاق از طرف زوجه مي تواند كمي متفاوت باشد چرا كه شرايط زوجه (زن) در قوانين (مانند حق طلاق داشتن يا نداشتن) متفاوت است.

راي غيابي

راي غيابي

تمكين و عدم تمكين: تمكين عبارت از اجابت خواسته ها و نياز هاي جنسي مرد از سوي زن است. به عملي غير از اين عدم تمكين گويند كه تنها با دلايل موجه، عدم تمكين قابل قبول است و حتي با دلايلي زن حق عدم تمكين دارد.

نشوز و ناشزه: عدم تمكين اگر با دلايل قانوني و فقهي نباشد نشوز گويند و به زني كه عدم تمكين مي كند زن ناشزه گويند. زني كه ناشزه است، طبق ماده 1108 قانون مدني مستحق دريافت نفقه نخواهد بود.(در اين مورد تفاوتي بين طلاق از طرف زن يا مرد نيست)

طلاق غيابي از طرف مرد

طبق حقوق شرعي و ماده 1133 قانون مدني ايران حق طلاق به مرد داده شده است. كه نشان از آن دارد كه مرد هر زمان و تحت هر شرايطي كه اراده كند مي تواند با تنظيم دادخواست همسرش را با پرداخت تمام حق وحقوق اش (مهريه، نفقه مدت زمان عده و يا نفقه معوقه، اجرت المثل و شروط ذكر شده در عقدنامه همچون شرط تنصيف يا همان نصف شدن اموال)، طلاق دهد. خواه زوجه حضور داشته باشد خواه حضور نداشته باشد(طلاق غيابي).

در صورت حضور نداشتن، بعد از راي دادگاه خانواده زوجه به مدت 20 روز مي تواند تقاضاي بررسي دوباره پرونده را بدهد كه البته بايد بگوييم كه تاثيري در پرونده نخواهد داشت و طلاق صادر خواهد شد. اما اگر زن چنين نكند يعني نه در دادگاه حضور يابد و نه تقاضاي واخواهي كند مرد به راحتي مي تواند با تنظيم دادخواست اعسار و ارائه ي آن به دادگاه مهريه را تسقيط كند. در مدت عده اگر زن ناشزه باشد نفقه به او تعلق نمي گيرد.

طلاق از طرف مرد از نوع طلاق رجعي است كه براي اطلاعات بيشتر در مورد حقوق زن بعد و قبل از طلاق، مي تواند مطلب طلاق خلع را مطالعه فرماييد.

طلاق غيابي از طرف مرد

طلاق غيابي از طرف مرد

طلاق غيابي از طرف زن

طلاق غيابي اگر از طرف زن باشد دو صورت دارد يا مرد مفقود شده است و يا حاضر به حضور در دادگاه نباشد كه در هر صورت شرايط و قوانيني دارد كه به بيان آن ها مي پردازيم.

اگر زوج (مرد) در دادگاه حاضر نشود، زماني كه زن دادخواست طلاق ميدهد، اگر حق طلاق و يا يكي از دلايل و شرايط طلاق مثل عدم توانايي جنسي مرد، را داشته باشد، چه مرد در دادگاه حاضر شود و چه حضور پيدا نكند، راي طلاق غيابي صادر ميگردد. اما در صورتي كه طلاق از طرف زن باشد و دلايل محكمه پسندي نتواند به دادگاه ارائه كند، زوج با حضورش مي تواند جلوي طلاق را بگيرد اما اگر نسبت به ابلاغيه و حضور در دادگاه بي اهميت باشد و از دادن لايحه خودداري كند دادگاه راي طلاق را صادر خواهد كرد كه به آن راي غيابي طلاق (طاق غيابي) اطلاق مي گردد. البته تحت هر شرايطي، حتي در طلاق غيابي از طرف زن، مهريه به او تعلق مي گيرد و مي تواند اقدام به اجرا گذاشتن مهريه نمايد.

طلاق غيابي از طرف زن

طلاق غيابي از طرف زن

مرد غائب و يا مفقودالاثر

به لحاظ قانوني طبق ماده 1029، مرد زماني مفقودالاثر به حساب مي آيد كه چهار سال پياپي مفقود باشد. براي دادخواست طلاق غيابي، زن بايد اين مدت را صبوري كند و سپس ميتواند درخواست خود را به دادگاه ارائه كند. پس از ارائه دادخواست طلاق غيابي، دادگاه زن را موظف به ثبت آگهي در روزنامه مي كند كه بايد سه بار و به فاصله ي يك ماه از هم منتشر گردند. بعد از گذشت يك سال از اولين آگهي و در صورتي كه هيچ اطلاعات جديدي از مرد مفقود شده بدست نيايد، قاضي حكم طلاق غيابي را صادر مي كند. عده زن در طلاق غيابي عده وفات است. اگر در اين مدت مرد بازگردد امكان رجوع براي آن ها وجود دارد اما بعد اين مدت ممكن نيست.

در طلاق غيابي، آدرس خوانده بايد نوشته شود كه در حالت غيبت در اين قسمت كلمه مجهول المكان را بايد بنويسيد. يكي از دلايل اين كه در روزنامه آگهي چاپ مي گردد مجهول المكان بودن مرد است.

مرد غائب و يا مفقودالاثر

مرد غائب و يا مفقودالاثر

چهار سال صبوري، مدت بسيار طولاني است. ممكن است در اين مدت زن دچار مشكلات خيلي زيادي گردد همچون مشكلات اقتصادي، روحي و حتي جسمي. همان طور كه مشخص است در اين مدت خبري از مرد نيست پس نه تنها نفقه اي به زن پرداخت نمي شود بلكه نياز هاي جنسي او هم پاسخ داده نمي شود، به همين خاطر مرد به نشوز بودن متهم است و او را مرد ناشز گويند. لذا زوجه مي تواند خيلي زودتر اين موعد، به دادگاه مراجعه كرده و دادخواست طلاق عسر و حرج و عدم تمكين(مرد ناشز) دهد. به اين نكته توجه داشته باشيد كه براي نشوز خواندن مرد، بايد 6 ماه از عدم پرداخت نفقه بگذرد.

در صورت امضاء شروط عقدنامه، كه در آن عنوان شده است در صورتي كه مرد شش ماه متوالي غايب باشد، زن مي تواند دادخواست طلاق بدهد. مسائل توضيح داده شده تنها قوانين طلاق در ايران بوده اند و اگر در خارج از كش.ر ازدواج كرده ايد ممكن شرايط متقاوت باشد.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: طلاق غيابي،
موضوع:
[ ۲ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۹:۴۲:۴۲ ] [ رضا وطن پرست ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
آرشيو مطالب
امکانات وب

خرید فالوور و لایک

لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد / سایت تفریحی / ربات تلرسام / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیونخرید از بانه / قیمت گوشی سامسونگقیمت گوشی آیفون / انجام پروژه متلب / چگونه جذب خود کنیم / قالیشویی در رشت  /سایت ایرونی / عکاسی صنعتی / بازی اندروید  / telegram channel subscribers / چت روم / خدمات گرافیک فیلابی / دستگاه حضور و غیاب / باران چت / سایت پیش بینی و شرط بندی فوتبالترفند بازی انفجار / اخبار جدیدکسب درآمد از بازی حکم آنلاین