شرح قوانين جمهوري اسلامي ايران
شرح قوانين جمهوري اسلامي ايران

الزام به تنظيم سند رسمي و دعاوي آن ها چرا اهميت دارد: طبق قانون (ماده 22 و 47 و همچنين قانون ثبت) محاكم قضايي و ديگر سازمان ها شخصي را كه سند رسمي ملك به نام وي مي باشد را مالك حقيقي و حقوقي ملك مي دانند. از همين جهت براي جلوگيري از بروز مشكلات مختلف و حتي سو استفاده هاي احتمالي، دعاوي الزام به تنظيم اهميت زيادي پيدا مي كنند.

در هر صورت بهتر است هميشه با يك وكيل با تجربه در خصوص مسائل حقوقي و همچنين دعاوي الزام به تنظيم سند مشورت كنيد. چرا كه بيشترين فرصت كلاهبرداري را خود اشخاص با ناآگاهي نسبت به مسائل حقوقي به دست افراد سو استفاده گر مي دهند. وكلاي مستر داديار با ارائه ي مشاوره ي حقوقي تلفني و آنلاين رايگان آماده خدمت رساني مي باشند.

افراد زماني كه قصد انجام معامله اي را دارند، آن هم معامله اي كه در آن سند رسمي نقش دارد. همچون اموال منقول مثل خودرو و يا اموال غير منقول مثل مغازه، ملك و.. . قبل از انتقال سند، قرار داد رسمي را تنظيم مي نمايند كه در آن تعهدات طرفين از جمله زمان انتقال سند قيد مي شود.

زماني مي توان اقامه دعاوي الزام به تنظيم سند رسمي كرد كه فروشنده ملك، طبق زمانبندي و تعهدي كه نسبت به خريدار جهت انتقال سند انجام داده است خوداري كند. خوداري فروشندگان از انجام تعهد به بهانه هاي مختلفي از جمله افزايش قيمت ملك در فاصله تعهد قول داده شده تا زمان اجراي تعهد و يا به بهانه ي ناتواني در انتفال سند به علت بدهي بانكي را عنوان مي كنند.

الزام به تنظيم سند رسمي

اجراي راي دادگاه

به اين موضوع توجه داشته باشيد كه اگر فروشندگان بهانه فك رهن (بدهي بانكي) بياورند. در صورتي كه دادخواست الزام به تنظيم سند بياوريد، دادگاه نمي تواند رايي صادر كند. چرا كه اين موضوع در حوزه دادخواست شما نيست و بايد در دادخواست خود موضوع فك رهن را هم ذكر كنيد.

پس انجام كار هاي حقوقي پرونده و اثبات حقانيت در دادگاه، نماينده اي از سوي دادگاه در دفتر اسناد رسمي اقدام به انتقال سند به نام خريدار مي كند. نماينده دادگاه تنها انتقال سند را اجرا مي كند و مواردي همچون تحويل ملك به خريدار جزء وظايف او محسوب نمي گردد. بايد در اين خصوص دادخواستي جداگانه ارائه كرد.

دعاوي الزام به تنظيم سند رسمي منقول است يا غير منقول

همان طور كه گفته شد، خريد هر چيزي كه داراي سند باشد چه منقول و چه غير منقول، در صورتي كه شخص فروشنده طبق تعهد صورت گرفته با خريدار عمل نكند و از انتقال سند به خريدار امتناع ورزد. اين اقدام به هر بهانه اي كه باشد تخلف از تعهد صورت گرفته و ضايع كردن حق خريدار است. در اين صورت خريدار مي تواند با تنظيم دادخواست اقدام به انتقال سند ورزد.

الزام به تنظيم سند رسمي ملك مشاع

در املاك مشاع اوضاع كمي متفاوت است. چرا كه تا قبل تفكيك ملك و مشخص شدن مالك هر قسمت از ملك، مالكين (شركا) نمي توانند اقدام به تنظيم دادخواست الزام تنظيم سند نمايد. اما راه ديگري كه براي شركا وجود دارد، اين است كه. همه ي مالكين (شركا) ملك به اتفاق يكديگر، اقدام به ارائه ي دادخواستي مبني بر تفكيك و تنظيم سند رسمي نمايند.

اگر يكي از مالكين ملك مشاع بخواهد سهم خود را بفروشد، خريدار اين حق را دارد تا فروشنده را ملزم به تنظيم سند رسمي به نحو مشاع در محدوده سهم خريداري شده كند. اگر خريدار بخواهد چنين اقدامي را انجام دهد بايد اقدام به ارائه ي دادخواستي به طرفيت فروشنده و ديگر مالكين ملك نمايد

لايحه الزام به تنظيم سند رسمي

شخصي كه به طرفيت او دادخواست الزام به تنظيم سند ارائه شده باشد، اين حق را دارد تا با ارائه ي لايحه اي دلايل، اسناد و دفاعيات خود را به دادگاه تحويل دهد. در اين گونه موارد معمولا ادعاهايي همچون باطل بودن، فسخ و يا جعلي بودن مبايعه نامه و… مطرح مي گردد. دادگاه تمام موارد ادعا شده از سوي هر طرف را به دقت بررسي و راي نهايي را صادر مي كند.

لايحه الزام به تنظيم سند رسمي

لايحه الزام به تنظيم سند رسمي

الزام به تنظيم سند خودرو

همانطور كه در قسمت هاي قبل گفته شد دو طرف معامله يعني خريدار و فروشنده طي قرار دادي (بيع نامه و يا قولنامه) تعهدات و شرايط معامله را ثبت و تاييد مي نمايند. يكي از تعهداتي كه در اين قرار دادها ذكر مي شود زمان انتقال سند و مراجعه فروشنده به دفتر اسناد مي باشد. فرقي ندارد معامله بر سر چيزي كه سندش منقول است باشد و يا غير منقول. دو طرف موظف به رعايت تعهدات داده شده مي باشند.

اگر فروشنده از انتقال سند خودداري كند همچون موارد ذكر شده براي ملك، خريدار خودرو مي تواند در ابتدا با ارسال اظهار نامه از او بخواهد تا در دفترخانه جهت انتقال سند حاضر شود. در صورتي كه فروشنده به اظهار نامه نيز توجه نكرد، مي توانيد با در دست داشتن مداركي كه مالكيت شما را اثبات مي كنند همچون بيع نامه و با در دست داشتن دادخواست الزام به تنظيم سند خودرو به مراجع قضايي مراجعه فرماييد. اگر حق داشتن شما در پرونده اثبات گردد نماينده دادگاه براي انتقال سند به جاي فروشنده در دفترخانه حاضر خواهد شد.

هزينه دادرسي الزام به تنظيم سند رسمي ملك

هزينه دادرسي نسبت به قيمت اموال غير منقول و منقول متفاوت است. اگر مال غير منقول باشد. هزينه دادرسي طبق قيمت معاملاتي ملك در همان منطقه %5/3 مي باشد. اگر مال منقول باشد مي توان خواسته را مقوم نمود تا در شوراي حل اختلاف رسيدگي گردد و قيمت بيشتر از آن در دادگاه عمومي حقوقي رسيدگي مي شود.

نمونه دادخواست الزام به تنظيم سند رسمي

توجه داشته باشيد كه برخي موارد متغير هستند. جهت مشاهده بر روي لينك دانلود كليك كنيد.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: الزام به تنظيم سند رسمي،
موضوع:
[ ۲ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۹:۳۹:۱۱ ] [ رضا وطن پرست ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
آرشيو مطالب
امکانات وب

خرید فالوور و لایک

لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد / سایت تفریحی / ربات تلرسام / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیونخرید از بانه / قیمت گوشی سامسونگقیمت گوشی آیفون / انجام پروژه متلب / چگونه جذب خود کنیم / قالیشویی در رشت  /سایت ایرونی / عکاسی صنعتی / بازی اندروید  / telegram channel subscribers / چت روم / خدمات گرافیک فیلابی / دستگاه حضور و غیاب / باران چت / سایت پیش بینی و شرط بندی فوتبالترفند بازی انفجار / اخبار جدیدکسب درآمد از بازی حکم آنلاین